понедељак, 24. август 2015.

БАКЛАВА ОД МАКА

Баклава од мака

Потребно је:
  • 4 јаја
  • 150 г шећера
  • 10 г ванилин шећера
  • 150 мл уља
  • 12 г прашка за пециво
  • 200 мл јогурта
  • 250 г самлевеног мака
  • 400 г танких кора за питу
За прелив:
  • 500 мл воде
  • 250 г шећера
  • 1 лимун
Припрема:
  1. У шерпици сјединити воду и шећер и кувати док се не добије сируп средње густине. Пред крај кувања додати колутове лимуна. Оставити сируп да се прохлади.
  2. Укључити рерну на 200°Ц да се загрева док припремамо фил.
  3. У одговарајућој посуди сјединити јаја, шећер, ванилин шећер, уље, пзп, јогурт и мак. 
  4. Тепсију науљити и дно прекрити двема корама за питу, нанети мало припремљеног фила и опет прекрити двема корама. 
  5. Поступак шпонављати док се не утроши припремљени материјал.
  6. Последњу кору премазати уљем и засећи је на жељене облике.
  7. Баклаву пећи у загрејаној рерни док не порумени.
  8. Печену, врућу баклаву прелити охлађеним сирупом, покрити крпом и оставити да се хлади.
Баклава од мака

Напомена:
Ову баклаву би идеално било пећи у округлој тепсији и сећи на троуглове. Међутим, овде где тренутно живим, ограничен је избор кора тако да сам за ове мале којих овде има, могла да користим само четвртасти плех па је и баклава сечена на коцке.

понедељак, 10. август 2015.

ШВЕДСКЕ РОЛНИЦЕ СА ЦИМЕТОМ

Ролнице са циметом су врло популарне у Скандинавији. У Шведској су познате под називом канелбулар (kanelbullar), у Финској корвапусти (korvapuusti), а у Норвешкој (skillingsboller). Али, овај пост биће посвећен баш шведским ролницама са циметом.

Почетком ове године отворила нам се могућност одласка у Шведску. Све се десило изненада и веома брзо. У фебруару је супруг имао разговор за посао, а у мају смо већ имали спремне боравишне дозволе. Желела сам да датум добијања тих дозвола обележим традиционалном шведском посластицом. Чак сам успела да набавим и бисерни шећер (pärlsocker) који се користи за посипање ових ролница, али било је толико важнијих ствари за припрему пресељења у релативно кратком року, да су ролнице са циметом остале на чекању. А бисерни шећер је остао неотворен...

Шведске ролнице са циметом
И ево коначно, сад после неких месец дана живота у новој средини, ролнице су дошле на ред за испробавање. Мислим на оне направљене код куће. Јер, овде их има на сваком кораку. У кафићима, у продавницама, у ресторанима. На комад или у породичним паковањима. Најчешће се једу за време фике, уз кафу, али и за доручак. Ма, кад год. Са цимет ролницом не можете погрешити.

Фика је, једноставно речено, пауза за кафу. Али није само то. Фика је време када се уз кафу обавезно нешто и поједе. Најчешће је то управо канелбуле, али може бити и неки сендвич. Осим тога, то је време за дружење. Нико не "фика" сам. Тада се, ако сте на послу, дружите са колегама, а ако сте ван посла, са породицом или пријатељима. Фика је традиција. Као и канелбуле. Барем једном дневно. Чешће два пута. Време за опуштање, дружење, уживање у кафи (не обавезно; може то бити и чај или неко безалкохолно пиће) и неком слаткишу. А Швеђани заиста воле слатко. Невероватна количина разних слаткиша у свакој продавници. Што слаткиша типа бомбона на меру, што слатких пецива и разних колачића. Да вам се заврти у глави од избора. Није ни чудно, ако се има у виду да се, по неким подацима, у Шведској потроши 17 кг слаткиша по особи годишње!
  
Али, да се вратимо ролницама са циметом. Колико их Швеђани воле можда говори и податак да им је посвећен посебан дан - 04. октобар је дан ролница са циметом - Kanelbullens dag. Овај дан је почео да се обележава 1999. године у организацији hembakningsrådet што би на енглеском било home baking society, али заиста немам идеју како би се такво друштво звало код нас. Овај датум је одабран не само да би се пригодно обележило 40 година постојања тог друштва већ и јер обележава почетак дуге сезоне прављења колача код куће. Дуга је зима, а кратки су дани овде на северу :)

По подацима са сајта овог друштва, ролнице са циметом су биле уобичајен пекарски производ још 1920-е године, али су тек 1950-их година постале уобичајено домаће пециво. Током XIX века, састојци као што су бело брашно, шећер, цимет, путер, јаја, бадем... били су драгоцени и уживање у финим пшеничним пецивима било је резервисано само за веома ретке прилике и богате људе. До краја XIX века Шведска је развила сопствену производњу, како шећерне репе, тако и шећера па су неки од раније недоступних састојака, постали уобичајени. Данас су цимет ролнице не само једно он најпопуларнијих слатких пецива у Шведској већ и један од њених симбола.

А и како се  на први залогај не заљубити у ово ваздушасто, меко тесто, обогаћено кардамоном и премазано слатким филом са аромом цимета? Посебан угођај даје и бисерни шећер јер он има својство да се не топи за време печења па остаје крцкав. У Србији га нема. Заправо, колико је мени познато, може се наћи само у продавницама у Скандинавији. Али могуће је наручити га преко интернета, може вам донети неко, а може се купити и у Икеином делу са храном. Па како се планира отварање "Икее" и у Србији, ускоро би требало да овај шећер буде доступан и ту. Осим тога, можете их после печења, по жељи посути и крупнијим шећером или ванилиним шећером у недостатку овог посебног.

Постоје два начина како се ролнице са циметом једу. Можете их једноставно гристи као и сваку крофну на пример, или их полако одмотавати и грицкати у малим залогајима. Изаберите свој начин и уживајте. :)

Шведске ролнице са циметом
Потребно је:
За тесто: 
  • 25 г свежег квасца
  • 2,5 дл топлог млека
  • 70 г истопљеног маслаца
  • 400 г брашна + још за мешење и посипање
  • 50 г шећера
  • четврт кашичице соли
  • 1 кашичица кардамона у праху
За надев:
  • 60 г маслаца собне температуре
  • 100 г шећера (ја сам користила смеђи)
  • кесица цимета
За премазивање:
  • 1 јаје
  • пола кашичице воде
  • бисерни (крупни кристал или ванилин) шећер за посипање
Припрема:
  1. Од дате мере млека одвојте део, додајте кашичицу шећера и измрвљени квасац и оставите да квасац нарасте.
  2. У 400 г брашна додајте шећер, со и кардамон па промешајте.
  3. Додајте надошли квасац, истопљени маслац и преостало млеко.
  4. Месите и посипајте брашном док не добијете фино тесто.
  5. Прекријте га фолијом, затим и кухињском крпом па оставите пола сата да нарасте.
  6. Тесто премесите па развуците на центиметар дебљине. 
  7. Надев може да се умути миксером па нанесе на тесто. Може и кашиком. Али ја сам импровизовала па на тесто нанела маслац као кад би га мазали на хлеб и онда равномерно посула мешавином шећера и цимета. Као кад правите питу с јабукама на пример. Хм... сад ми паде на памет, можда би овај оригинални рецепт могли да обогатимо и са мало сувог грожђа следећи пут... :)
  8. Надевено тесто уролајте по дужој страни па га исеците на комаде дебљине око 1,5 цм.
  9. Сложите их појединачно, у папирне корпице па у плех. Или једноставно на папир за печење. Али, оставите размак јер ће у току печења нарасти. 
    Ролнице са циметом - пре и после печења
  10. Оставите их у плеху још око пола сата, а за то време загрејте рерну на 250 степени. 
  11. Ролнице премажите овлаш умућеним јајетом коме сте додали пола кашичице воде и свега неколико зрна соли.
  12. Поспите (бисерним) шећером.
  13. Ролнице пеците 10-ак минута, односно док не добију фину златну боју.
  14. Служите топле. 
Шведске ролнице са циметом
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...